Урок з англійської мови для 5 класу
Тема: «Одяг.
Природа.»
Підтема: «Different clothes for
different weather»
Цілі уроку
Практичні:
1. Формувати навички вживання нових мовних одиниць і навички
вимови
;
2. Вдосконалювати навички усного мовлення, письма та
граматичних навичок з опорою на
лексично-граматичні структури;
3. Вдосконалювати навички вживання безособових речень;
Освітня: формувати
уявлення про мову як засіб спілкування між людьми.
Розвиваюча: розвивати мовну
здогадку і мовленнєву реакцію учнів.
Виховна: виховувати
правильне ставлення до природи; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Тип уроку: формування вмінь та навичок учнів.
Обладнання: підручники О. Карпюк, робочі зошити, презентація Power Point, відеозапис пісні
«What’s the weather?», роздатковий
матеріал – завдання, картки «Clothes», карта Великої Британії.
Схематичний план уроку
Початок
І. Організація класу, повідомлення цілей уроку
ІІ. Мовленнєва зарядка
Основна частина
ІІІ. Повторення лексики та ознайомлення з новими словами
IV. Тренування мовленнєвих зразків
V. Практика граматичних навичок
VI. Практика усного мовлення
VII. Тренування навичок письма
VIII. Вдосконалення навичок говоріння
Заключна частина
IX. Пояснення домашнього завдання
X. Підсумки уроку. Оцінювання досягнень учнів.
Хід уроку
Етап, прийом навчання
|
Зміст роботи
|
І. Організація класу, вітання, повідомлення практичних
цілей уроку.
ІІ. Мовленнєва зарядка
Прийом: скоромовки
ІІІ. Повторення лексики та ознайомлення з новими словами
Прийом 1: презентація
лексики з малюнками
IV. Тренування мовленнєвих зразків
Прийом 1: бесіда
V. Практика граматичних навичок
Прийом 1: робота на картках
VI. Практика усного мовлення
Прийом 1: фізкультхвилинка – пісня з елементами рухів
Прийом 2: Мовленнєва гра «Travel bag»
VII. Тренування навичок письма
Прийом 1: робота на картках
VIII. Вдосконалення навичок говоріння
Прийом 1: Телевізійна мовленнєва гра «Weather forecast»
IX. Завершення уроку: пояснення домашнього завдання.
X. Підсумки уроку. Оцінювання досягнень учнів.
|
Greet the
class.
T: Hello, children! How are you?
Ps: We are
fine, thank you!
T: Today
our theme is «Weather forecast». We’re going to revise material about
weather, to learn new information about different clothes and to practice our
skills in speaking, pronunciation
, writing and grammar. For your answers you’ll get such umbrellas and at the
end of the lesson you’ll count them and get your marks!
Slide 1-2
T: Firstly,
let’s tell tong-twisters about weather!
Whether the weather is good
Or whether the weather is not
Whether the weather is cold
Or whether the weather is Hot
But we’re thankful together
Whatever the weather!
T: Now we’ll revise the material about weather, our
vocabulary words. Look at the pictures and repeat after me.
Slide 3-13
T: Let’s speak about today’s weather! What’s the
weather like today?
Yes, it is/ No it isn’t.
Slide 14-30
T: You get
cards and you should write the words in the correct order! Let’s train to
make adjectives! When you get a noun, just plus it a letter “y” and you’ll
get an adjective!
Remember: when you make up adjectives, the last letter in short word
is double.
Slide 31 – 32
T: Great! Now it is the song time!
Slide 33
What's the weather, what's the
weather like today, like today?
Look outside the window, look outside the window. Can you say? Can you say? It's a sunny, it's a sunny, sunny day, sunny day. Go out in the sunshine, go out in the sunshine. Play, play, play. Play, play, play. It's a cloudy, it's a cloudy, cloudy day, cloudy day. Better get a sweater, better get a sweater. If it's cold, if it's cold. It's a windy, it's a windy, windy day, windy day. Let's go fly a kite a now, let's go fly a kite a now Fly it high. Fly it high. It's a rainy, it's a rainy, rainy day, rainy day. Better get a raincoat, better get a raincoat. It's so wet, it's so wet. It's a snowy, it's a snowy, snowy day, snowy day. Get your coat and mittens, get your coat and mittens Brrr, brrr, brr, brrr, brr, brr. What's the weather, what's the weather like today, like today? Look outside the window, look outside the window. Can you say? Can you say?
T: We’ve
got a travel bag! So now you’ll take out one card with some cloth and tell us
in what weather you like wearing such clothes. Begin sentence with «I like
wearing ____ when the weather is_____.»
Slide 34
T: Look at
the picture! There is a poem with hidden words. As you see every little
picture is a word. You should write
down these words.
T: Let’s read
the poem!
Slide 35 – 36
T: Great
work! Now we are going to present forecast for today in different cities of
Great Britain!
T: Your
home task is to write a description of your favorite season.
T: Our
lesson is over.
What did you like most?
What did you get on?
T: Now
count your umbrellas and say me how many do you have!
Your marks are…
|
Presentation:
ПРИМІТКА: ЧАСТИНА МАТЕРІАЛУ ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ВЗЯТА ІЗ РОЗРОБКИ АЛЛИ МАКСИМЕЦЬ
Посилання на блог А. Максимець
Немає коментарів:
Дописати коментар