План-конспект уроку з
англійської мови для 4
класу
Тема: «Свята».
Підтема: «Christmas Eve».
Цілі уроку
Практичні:
1.
Узагальнити
знання по темі «Свята».
2.
Збільшувати словниковий запас учнів з теми, формувати навички вживання мовних одиниць і навички
вимови
3.
Вдосконалювати навички вживання часу Present Continuous з опорою на лексико-граматичні структури та вживання порядкових
числівників
4. Формувати навички усного мовлення, комунікативної
компетенції та письма;
Освітня: формувати уявлення про мову як засіб спілкування між
людьми.
Розвиваюча: розвивати мовну здогадку, мовленнєву реакцію, творчі
здібності учнів через різноманітність форм і методів роботи на уроці.
Виховна: виховувати доброзичливе ставлення до культури інших
країн та почуття міжнародної співдружності.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань
Обладнання: підручники О. Карп’юк, робочі зошити, презентація Power Point,
відеозапис пісні «Santa Clause is coming to town», відеозапис «Santa» для аудіювання,
таблиця «Свята», роздатковий матеріал –
завдання, картки, листи, конверти, художньо-естетичне оформлення.
Схематичний план уроку
Початок
І. Організація класу,
повідомлення цілей уроку
ІІ. Мовленнєва зарядка
Основна частина
ІІІ. Повторення лексики та ознайомлення з новими словами
IV. Практика граматичних навичок
V. Формування навичок аудіювання і читання
VI. Практика писемного мовлення
VII. Практика усного
мовлення
Заключна частина
VIII. Пояснення
домашнього завдання
IX. Підсумки уроку.
Оцінювання досягнень учнів.
Хід уроку
Етап, прийом навчання
|
Зміст роботи
|
І. Організація класу, вітання, повідомлення практичних цілей уроку.
ІІ. Мовленнєва
зарядка
Прийом 1: Гра “Snowflakes”
Прийом 2: робота з таблицею «Числа і свята»
ІІІ.
Повторення лексики та ознайомлення з новими словами
Прийом 1: презентація лексики з малюнками
Прийом 2: розгадування кросворду
IV. Практика
граматичних навичок
Прийом 1: складання речень за малюнками у часі Present Continuous
Прийом 2: фізкультхвилинка (відеозапис пісні “Santa Clause is coming to town”)
V. Формування
навичок аудіювання та читання
Прийом 1: прослуховування та читання тексту за відеозаписом
Прийом 2: тестування за прослуханим матеріалом
VI. Практика
писемного мовлення
Прийом 1: читання листа
Прийом 2: написання листа та підписування конверту
VIІ. Практика
усного мовлення
Прийом 1: декламування новорічних віршів
Прийом 2:
експрес-опитування
VIII. Завершення
уроку: пояснення домашнього завдання.
|
Greet the class.
T: Hello, children! How are you?
Ps: We are fine, thank you!
Slide 1-2
T: Today our theme is «Christmas Eve». We’re going to enrich vocabulary on the given theme, to
revise Present Continuous Tense and ordinal numbers to develop abilities in
speaking, in communicative competence, in writing; to develop creative
abilities through different kinds of activities, to teach respecting other
cultures, to bring up the feeling of international friendship.
For your answers you’ll get
such colored snowflakes according to degrees: excellent, good, satisfactory. At
the end of the lesson you’ll count them and get your marks!
Slide 3
T: Firstly, let’s play a game “Snowballs”! Add one holiday and repeat
all the words.
1. The British celebrate Victory Day and …
Slide
4
Now we will revise numbers
and holidays. You should come to the blackboard, take a sticker with the date
and stick it on the table with holidays. Then say the date of the holiday.
Slide
5-12
Good job! Let’s revise our
vocabulary.
Slide
13
Very good! To check your vocabulary I propose you to
solve the puzzle and get more snowflakes.
Slide 14-19
Now we’re going to make up
sentences in Present Continuous Tense. Remember about the ending –ing-. Look at the pictures.
Slide
20
It’s song time. Stand up,
please, and let’s singing!
Slide
21
You’re going to listen and follow the text from the
video. Try to understand what it is about. Be attentive!
Slide 22-23
Alright! Are you ready for Santa Clause quiz? Let’s
go!
1. Where is Santa from?
a) Great Britain
b) Australia
c) North Pole
2. What colour is his
costume?
a) It’s green.
b) It’s red.
c) It’s yellow.
3. His boots are …
a) blue
b) black
c) green
4. He goes into the house
through…
a) chimney
b) window
c) door
5. Who is Rudolph?
a) a cat
b) a dog
c) a reindeer
6. Santa likes eating…
a) chocolate
b) soup
c) vegetables
7. Santa’s helpers are…
a) fairies
b) elves
c) guards
8. Where does he carry the
toys?
a) in his bag
b) in the box
c) in the pocket
Slide
24
Well done! You deserve the
surprise. It is a box from Santa. It is really from London. Come and look what
is in it.
Let’s read what Santa is
writing to you!
Dear children,
How are you? I hope you are well.
My name is Father Christmas. I live in
North Pole. On Christmas Eve you can send me an e-mail and write down what you would like to get on
Christmas.
Merry Christmas!
Love from Father Christmas.
Slide
25-26
Do you want to write to
Santa Claus? Fantastic!
Take the envelopes and write
down the address as on the example. Now take the letters and fill in the
information about yourself.
Very good! Put the letters
into the envelopes and stick it up. I will send your letters to Lapland, to Santa Claus Main Post Office and soon you’ll
get the answers from Santa!
Slide
27
Now I have the
last task and the gift for you! But to get it you should tell a Christmas poem.
Can you?
Slide
28
Good job! Please, look at
the stockings above the fireplace. At the other side of the stocking there is a
surprise and a question for you. You should take a stocking and answer the
question.
1. On Christmas
Eve we decorate … (Christmas Tree)
2. Who gives the present to
children? (Santa Claus)
3. Santa puts presents into the
Children’s … (stocking)
4. Who is round and fat? (snowman)
5. What Santa gives to Children?
(present)
6. What do people put on the door on
Christmas? (wreath)
Slide
29-30
It is the end of our lesson.
Tell me, what did you like most at the lesson?
Your home task is ex.3,
p.93; ex.5, p.96 from the PB.
Now count your snowflakes. Your
marks are:
Good bye and good luck, dear
children!
|
ADDITIONS


Немає коментарів:
Дописати коментар